Prawo jazdy AM – kto musi je posiadać?

Choć prawo jazdy AM nie jest nowym pojęciem, to widać, że wciąż stanowi źródło pytań i wątpliwości. Co skrywa się pod jego pojęciem? Kto musi posiadać prawo jazdy AM? Na te pytania odpowiadamy w poniższym tekście, więc zachęcamy do krótkiej lektury!

Prawo jazdy AM – o czym dokładnie mowa?

Wielu z nas może uznać, że prawo jazdy AM to zupełna nowość, która pojawia się na rynku. Nic bardziej mylnego, bo okazuje się, że prawo jazdy am pojawiło się w miejsce karty motorowerowej. Jeśli zatem mamy w planach jazdę czterokołowcem o maksymalnej masie do 350 kg, który dodatkowo rozwija prędkość do 45 km/h, to właśnie prawo jazdy kategorii AM będziemy mogli sobie wyrobić. Uzyskane w ten sposób uprawnienia umożliwią nam jazdę takimi pojazdami jak motorower, skuter, czy lekki quad. 

Zgodnie z ustawą do egzaminu na prawo jazdy kategorii AM mogą przystąpić osoby, które ukończyły czternasty rok życia. W praktyce przyszły kierowca motoroweru, czy nawet skutera może zapisać się na kurs już na trzy miesiące przed ukończeniem czternastu lat. Sam egzamin może już zdać na miesiąc przed datą urodzin, więc to duże udogodnienie, ponieważ wymarzone uprawnienia można zdobyć o wiele szybciej.

Prawo jazdy AM – kto powinien je mieć?

Bazując na pierwszej części artykułu, można stwierdzić, że prawo jazdy kategorii AM musi wyrobić każdy, kto ma w planach poruszanie się jednośladami. Jednak wystarczy zgłębić dane zagadnienie, by dojść do wniosku, że istnieją pewne wyjątki od reguły. O czym dokładnie mowa? Zarówno motorowerem, skuterem, jak i lekkim quadem można jeździć bez prawa jazdy AM, gdy posiada się inną kategorię prawa jazdy. 

Co więcej, osoby, które urodziły się przed 18 stycznia 1995 roku i nie mają prawa jazdy, również są zwolnione z konieczności wyrobienia kategorii AM. Aby mogły prowadzić motorower bez uprawnień, potrzebują jedynie ważnego dowodu osobistego. Natomiast osoby, które urodziły się już po 19 stycznia 1995 roku i chcą kierować jednośladem, a nie mają innej kategorii prawa jazdy, są zobligowane do wyrobienia odpowiednich uprawnień. 

Jeśli tego nie zrobią, to niestety nie będą mogły poruszać się po drogach publicznych. Niezastosowanie się do wymogów może grozić poważnymi konsekwencjami, więc warto podejść do tematu rozważnie.