Chcesz sprzedać auto, jednak pojazd jest nie tylko Twoją własnością, lecz także innej osoby? Czy sprzedaż auta może być zrealizowana pomimo współwłaściciela? Jakie są prawa obowiązki w takiej sytuacji. Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu. Zapraszamy do lektury.
Czy współwłaściciel może sam sprzedać auto?
Bardzo często dwie osoby widnieją na dowodzie rejestracyjnym, gdy rodzic kupi auto i chce dołączyć swoje dziecko, które ma już prawo jazdy. Zarejestrowanie auta na 2 osoby występuje również, gdy auto jest używane w ramach działalności gospodarczej. Takie rozwiązanie jest stosowane, aby obniżyć składkę ubezpieczenia OC. Z upływem lat jednak może się okazać, że takie rozwiązanie jest niepraktyczne. Może to być spowodowane innymi potrzebami współwłaścicieli. Co, jeśli jeden współwłaściciel chce sprzedać auto? Wtedy musi poprosić, aby drugi współwłaściciel się zgodził na podstawie umowy. Jeśli auto ma dwóch właścicieli, wtedy umowa kupna sprzedaży samochodu (współwłaściciel) musi być podpisana przez obu właścicieli.
W związku z tym nie ma możliwości, aby współwłaściciel o niczym nie wiedział. To oznacza, że jeden właściciel nie może w nieuczciwy sposób próbować sprzedać auta. W świetle przepisów taka transakcja jest nielegalna i podlega karze pozbawienia wolności.
Umowa kupna-sprzedaży samochodu współwłaściciel – jak wygląda wzór?
Jeśli już wraz ze współwłaścicielem jesteś po okresie wyrejestrowania samochodu to czas na przygotowanie rzetelnej umowy. Tak naprawdę wzór umowy, gdy jest dwóch właścicieli, nie różni się bardzo od klasycznej umowy. Jednak w takim dokumencie muszą się znaleźć dane wszystkich właścicieli. Umowa kupna sprzedaży samochodu (współwłaściciel) musi zostać podpisana przez każdego współwłaściciela. W ramach danych współwłaścicieli należy wpisać pesel, imiona, nazwiska i adresy. Jak się okazuje, rejestracja i wyrejestrowanie może na podstawie pełnomocnictwa realizować jeden współwłaściciel, natomiast przy sprzedaży auta nie ma takiej możliwości.