Stan oraz jakość opony jest głównie weryfikowana na podstawie tego, jaką wysokość ma bieżnik. To podstawowy, ale nie jedyny element w ogumieniu, który pozwoli na sprawdzenie opon. W ocenie pomocny może być jeszcze jeden element – to data produkcji opony. Gdzie jej szukać, co oznacza i jakie informacje powinniśmy z niej wywnioskować?

Data produkcji opony – znaczenie wieku ogumienia

Jak wszystko, co odpowiada za ruch w samochodzie, powinno spełniać odpowiednie standardy technicznie. Także opony. Data produkcji tego elementu daje nam pewne dane na temat tego, czy sprzęt może spełniać odpowiednie normy i czy jesteśmy odpowiednio bezpieczni przy jego użytkowaniu. Nic dziwnego, że jest to ważne, w końcu od ogumienia zależą liczne elementy, m.in. przyczepność pojazdu, czy to, na jakiej długości dojdzie do pełnego wyhamowania samochodu. Żywotność opon jest uzależniona od wielu czynników (odpowiedniej jazdy, unikania dziurawych i nierównych dróg, zachowywanie odpowiedniego ciśnienia powietrza, co wpływa na zużycie bieżnika). Data produkcji opony sprawdza się przede wszystkim w przypadku zakupu używanych opon. Oczywiście test bieżnika musi przejść, jednak problemy mogą znajdować się zupełnie w innym miejscu. Jak opony były przechowywane? Przez jaki czas? Kiedy były wyprodukowane? To istotne pytania, gdyż już kilka lat użytku sprawia, że ogumienie traci część ze swoich właściwości. W efekcie znajdziemy na oponach drobne pęknięcia, a guma będzie twardsza, co wpływa na wspomnianą przyczepność i drogę hamowania.

 

Data produkcji opony i ocena ich stanu

 

Czas to element wpływający na jakość opony i jej przydatności. Nie ma zasady odgórnej, która wymusza wymianę ogumienia, dlatego warto samemu zweryfikować ich stan. Na start idzie jakość gumy i bieżnik. Na oponie znajduje się wskaźnik zużycia (TWI) – to nadlana część gumy o wysokości 1,6 mm, która pokazuje minimalną wysokość bieżnika (optymalna to 8-9 mm). Czas indywidualnego wykorzystania opon zależy od rodzaju i intensywności jazdy. Dobrze wymienić zestaw po 5 latach użytkowania, choć osoby jeżdżące bardziej ekonomicznie decydują się na taki zabieg nawet po 10 latach. Jednak jak wspomnieliśmy, taka opona nie będzie już miała swoich pierwotnych właściwości. Jeśli nie jesteśmy pewni, jak stare jest ogumienie, możemy z łatwością to sprawdzić. Na gumie znajduje się tzw. kod DOT. Na jego podstawie można zweryfikować producenta i fabrykę (w postaci kodu) oraz ramkę z cyframi. Jest to rodzaj datownika – zawierający tydzień oraz rok produkcji opony. Jeśli zawarte tam liczby to 1217, oponę wyprodukowano w 12. tygodniu 2017 roku.

Opony – data produkcji – czynniki wpływające na starzenie się

Data produkcji opony to jeden z czynników dający nam obraz, w jakim stanie jest ogumienie. Co wpływa na starzenie się mieszanki? Przede wszystkim zły wpływ mają promienie słoneczne. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przechowywanie opon poza sezonem (liczy się zarówno miejsce, warunki, jaki i czas). Opona powinna być ustawiona pionowo w zaciemnionym miejscu i przy dodatniej temperaturze, z dala od źródeł ciepła.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *