Opony całoroczne – wady i zalety

opony całoroczne

Na naszych drogach i przy oczywistych warunkach atmosferycznych, wliczając w to podział na pory roku, funkcjonuje podstawowy podział ogumienia na opony sezonowe i opony całoroczne. Opinie na temat tych drugich są mieszane, choć z roku na rok wzrasta ich popularność. Znaczenie ma zarówno cena, jak i ich uniwersalne zastosowanie. Które opony wybrać? Czym się charakteryzują?

Opony – warunki jazdy

Opony sezonowe to pokłosie dużej różnicy w warunkach atmosferycznych między porami roku. Od pewnego czasu zima jest znacznie bardziej łagodna, mrozy są znacznie mniej przeraźliwe i krótsze, a trasy w miastach znacznie lepiej przygotowane do przemieszczania się przez zmotoryzowanych. Nic więc dziwnego, że część kierowców poważnie zastanawia się nad zasadnością wymiany opon co sezon. Letnia mieszanka gumy to standardowe wyposażenie, które przystosowane jest do warunków temperaturowych i wilgotności. Jednak produkt ten traci część swoich właściwości w przypadku sporego ochłodzenia. Można je wtedy wymienić na opony zimowe lub opony całoroczne. Opinie, które wybrać różnią się – wariant należy dopasować do swoich potrzeb.

 

Opony sezonowe przechodzą liczne testy wydajnościowe w zmiennych warunkach atmosferycznych. Taki produkt charakteryzuje się pewną sztywnością, która zapewnia odpowiedni poziom bezpieczeństwa i dynamikę jazdy, czy proces hamowania. Ogumienie w odpowiednim przedziale temperatury jest odporne na odkształcenia i nie powoduje nadmiernego tarcia o nawierzchnię, co przekłada się na poziom zużycia paliwa oraz hałas podczas jazdy. Mieszanki sezonowe wykorzystywane w odpowiednich warunkach wykazują dużą trwałość i mogę być eksploatowane nawet przy dużych przebiegach (około 100 tys. kilometrów na komplet). Sprawdza się to także w pojazdach wyższej klasy, które posiadają mocniejsze silniki i umożliwiają bardziej dynamiczną jazdę. Jednak opony sezonowe to zdecydowanie droższe rozwiązanie niż alternatywne produkty. Średni koszt zestawu to przedział 500-600 złotych.

Opony całoroczne  – opinie

 

Wielosezonowe ogumienie to wybór co dziesiątego kierowcy w naszym kraju. Opony uniwersalne to mieszanka łącząca właściwości opon letnich i zimowych, która ma sprawdzić się w sposób umiarkowany w skrajnie różnych warunkach. Opony całoroczne posiadają większą domieszkę olejów roślinnych oraz krzemionki. Mieszanka ta spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa, ale nie jest tak wydajna w drodze hamowania – jest bardziej miękka oraz mniej precyzyjnie radzi sobie podczas dynamicznej jazdy i zmian kierunku. Wykazuje również większą ścieralność bieżnika.

Opony całoroczne – podsumowanie

 

Jak sprawdzają się opony całoroczne? Opinie na ten temat po artykule powinny się wyklarować. Ze względu na ich uniwersalność producenci oraz specjaliści zalecają, by stosować je głównie do jazdy miejskiej w pojazdach o słabszej mocy silnika. Mieszanka taka zdecydowanie nie powinna być wybierana do częstych podróży drogami szybkiego ruchu w czasie zimy. To także dobra propozycja dla osób, które nie jeżdżą wiele (około 6 tys. km rocznie) i robią to w sposób ekonomiczny. Z takim nastawieniem, opony całoroczne powinny wytrzymać do 10 lat eksploatacji. To pozytywna informacja dla prywatnego budżetu – jednorazowy wydatek zmieści się w przedziale 600 – 800 złotych. Aby jednak jeszcze nabrać pewności przed ostateczną decyzją, warto sprawdzić osiągi bezpieczeństwa w czasie testów (portale branżowe, testy ADAC lub GTU), gdzie zweryfikujemy opinię na temat ich jakości.

No comments yet! You be the first to comment.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *