Husqvarna motocykle – czy są tak dobre jak o nich mówią?

husqvarna motocykle

Motocykle Husqvarna przez nazwę mogą kojarzyć się pilarką łańcuchową do drewna, jednak jest to bardzo mylne i niesprawiedliwe połączenie. Choć marka w naszym kraju znana jest bardziej jako producent mechanicznych narzędzi użytkowych, tak naprawdę specjalizuje się w budowaniu i praktycznym wykorzystywaniu silników dwusuwowych. Ma w tym ogromne doświadczenie, która dzięki zaangażowaniu i śmiałym projektom sprawiła, że motory spod szyldu Husqvarna, zdobywały szereg nagród (w tym rajdy enduro oraz w mistrzostwach świata motocross). Jak prezentuje się dokładnie sytuacja motocykli tej marki? Jak są odbierane? Czy sprzęt w ich wykonaniu jest warty naszej uwagi w dzisiejszych czasach?

Motocykle Husqvarna – krótka historia

Zanim pojawiły się motocykle Husqvarna, firma istniała już bardzo długo na rynku. Firma powstała jeszcze pod koniec XVII wieku i była producentem broni na rządowym kontrakcie w Szwecji. Tworzenie pierwszych jednośladów to bezpośredni początek XX wieku. W 1920 roku firma otworzyła swoją pierwszą fabrykę silników. Podstawowy model w tamtym okresie to silnik czterosuwowe V2 (pojemność 550 ccm), które były inspirowane i wzorowane na produktach Harley’a Davidsona. Pod koniec lat 80. dział produkcji motorów został wykupiony i przeniesiony do Włoch. W XXI wieku marka trafiła w ręce BMW, a obecnie koncernu KTM.

 

Największe sukcesy to wyścigi w latach 60. i 70 ubiegłego wieku z udziałem marki Husqvarna. Motocykle te zdobyły 24 tytuły mistrzostwa świata enduro oraz 14 tytułów Mistrzostw Świata motocross (w różnych klasach 125 ccm, 250 ccm i 500 ccm).

 

Husqvarna motocykle – każdy znajdzie coś dla siebie

 

Motocykle Husqvarna, które obecnie cieszą się największym zainteresowaniem, to model dwusuwowy 125ccm oraz czterosuwowy 250ccm. Wydajnościowo te modele są bardzo podobne do siebie, jednak różnią się techniką jazdy, dobieraną według preferencji kierowcy. W modelu dwusuwowym wyczuwalny jest znaczny przyrost mocy, wszystko przez niską jego wagę. Wykorzystywana tam, gdzie trzeba gwałtownie zmieniać tor jazdy i płynność prowadzenia. Jest to też jeden z tańszych modeli w ofercie producenta. Drugi wariant waży o wiele więcej, co sprawia że zmaganie się z trasą nabiera zupełnie innego oblicza. To bardzo dobrze wyważony model, w którym odnajdą się zarówno doświadczeni amatorzy, jak i zawodowcy. Ważną rolę odgrywa tutaj możliwość zmiany zapłonu, która wpływa na agresywność jazdy. Rozwiązanie sprawdza się w trudnym i zmiennym terenie (np. podczas długich podjazdów).

Motocykle Husqvarna – podsumowanie

 

Motocykle Husqvarna to przede wszystkim klasyczne rozwiązania, choć technologicznie marka intensywnie inspiruje się nowoczesnymi rozwiązaniami. Widać to m.in. po stelażu w tylnej części modeli, gdzie mocuje się siodło i błotnik wykonany z tworzywa. Wprowadzenie nowych materiałów poza stalą i aluminium jest wyznacznikiem tego kierunku i znacząco wpływa na zmniejszenie wagi poszczególnych modeli. W planach rozwojowych, jest częściowe zastępowanie wykorzystywanych podzespołów aluminiowymi odpowiednikami i wprowadzenie np. pneumatycznego zawieszenia, które miałyby ten trend rozwijać. wtedy masa pojazdów zostanie ograniczona do niezbędnego minimum.

No comments yet! You be the first to comment.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *