Eskapady na motorze – szosowe i poza ubitymi trasami – to niesamowite przeżycie. Nic więc dziwnego, że chcemy mieć pamiątkę z najbardziej niezapomnianych przejazdów. Kamera motocyklowa to także rodzaj zabezpieczenia, która może okazać się pomocna przy niefortunnym zdarzeniu lub trudnej sytuacji na drodze. Dlatego jeśli potrzebna Ci motocyklowa kamera, zwróć uwagę na modele z odpowiednią stabilizacją obrazu oraz obudową, która wytrzyma bardziej wymagające warunki (wynikające np. z rozwijanej prędkości). Jakie elementy są istotne przy wyborze kamery? W jaki sposób ją zamontować? Czy lepiej sprawdzi się na motorze, czy na kasku? Odpowiedzi na te pytania znajdują się poniżej.

Kamera motocyklowa – po co i dla kogo?

Kamera motocyklowa to wielofunkcyjne urządzenie o wielu zastosowaniach. Sprzęt pomoże Ci zarejestrować pamiątkowe ujęcia ze wspólnych wyjazdów, jak i zarejestrować Twój sportowy rozwój i umiejętności. Dzięki szybkiemu rozwojowi techniki, modele nie ograniczają ruchów ani sposobu prowadzenia, jednocześnie umożliwiając łatwą obróbkę i przesyłanie materiałów. Zapis przejazdu pozwala nie tylko ponownie przeżywać ważne chwile, ale także uczyć się z nagranych błędów i detali, które znacznie mogą wpłynąć na Twoją technikę jazdy.

 

Motocyklowa kamera pozwala także na pełną rejestrację sytuacji na drodze. W pewnym sensie to osobisty, bezpośredni wideorejestrator. Jako kierujący jednośladem, jesteśmy szczególnie narażeni na kolizje i zdarzenia na drodze. Wynika to z techniki jazdy oraz tego, że często motocykle nie są zauważane przez kierowców oraz z niewielkiego zabezpieczenia w razie wypadku w porównaniu z samochodami. Nawet jeśli prowadzimy ostrożnie, dodatkowe oko zapisujące sytuację na drodze, może okazać się ważne (np. w celu udowodnienia prawidłowego przemieszczania się po drodze). Film z kamerki to szybkie i wygodne rozwiązanie, które może przydać się tam, gdzie najbardziej się nie spodziewamy.

Motocyklowa kamera – na co zwrócić uwagę?

 

Kamera motocyklowa powinna spełniać odpowiednie standardy jakościowe oraz cechować się dużą wytrzymałością. Obraz powinien być stabilizowany i rejestrować w wysokiej rozdzielczości. Ważne by nie przenosiły się liczne wstrząsy oraz praca nie była zakłócana warunkami atmosferycznymi. Mocna i wodoodporna obudowa powinna zapewnić bezpieczeństwo, nawet w przypadku gdy zawiedzie mocowanie. Dodatkowo łatwość montażu będzie atutem. Ważne, by móc umiejscowić kamerę w różnych rodzajach zapięcia w wygodnym dla nas miejscu (na ciele lub na motocyklu).

Króluje tutaj montaż na kasku pozwalający na wygodne prowadzenie oraz dobrą pozycję kamery, rejestrujący naturalne wrażenia z prowadzenia motoru. Inne popularne miejsca to wahacz, owiewka oraz zbiornik. Warto pamiętać, że kamera na sprzęcie przejmuje część drgań. Liczyć się będzie również wygoda obsługi (odpowiednio duże przyciski, ewentualne sterowanie głosem lub dotykowy wyświetlacz oraz wygodny interfejs z dodatkowymi funkcjami – np. slow motion). Do najpopularniejszych marek zaliczymy produkty GoPro, EKEN, SJCAM oraz DJI.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *