Kosiarki samojezdne – Czym się kierować przy zakupie

kosiarki samojezdne

W dużych ogrodach, o powierzchni przekraczającej 1000 mkw., kosiarki samojezdne są ekonomiczne uzasadnienie. Jeśli jednak Twój ogród jest gęsto obsadzony drzewami i posiada sporą ilość elementów małej architektury, to taki zakup mija się z celem. Jeżeli podjęliśmy już decyzję o zakupie samojezdnej kosiarki, stajemy przed wyborem jednego z trzech typów kosiarek. Do wyboru mam ridery, traktory i kosiarki ZHT o zerowym promieniu skrętu. Wymienione kosiarki samojezdne różnią się obsługą, umiejscowieniem noży tnących i przeznaczeniem.

Ridery

Ridery cechuje umiejscowienie zespołu tnącego z przodu – co ułatwia precyzyjne koszenie trawy w narożnikach i przy krawędziach architektury ogrodowej. Ridery mają także unikalny przegubowy układ kierowniczy ze skrętną tylną osią, który znacząco zwiększa ich zwrotność. W ogrodzie, w którym znajdują się liczne przeszkody idealnie sprawdzą się kosiarki samojezdne z wieloma małymi ostrzami. Jeżeli zatem mamy duży ogród o sporej ilości przeszkód, narożników, z elementami architektury ogrodowej, a do tego zależy nam, by dotrzeć do rozmaitych zakamarków a koszenie było dokładne, warto rozważyć zakup kosiarki typu rider.

Traktorki

W maszynach typu traktorek zespół ostrzy tnących znajduje się pod maszyną, dlatego operator nie widzi dokładnie miejsca, gdzie kosiarka tnie – a to ogranicza jego precyzję. Kosiarki samojezdne typu traktorek przeznaczone są do koszenia dużych trawników, na których nie ma przeszkód takich jak alejki czy elementy drobnej architektury ogrodowej. Ogromną zaletą jest łatwość prowadzenie traktorka, bowiem przypomina kierowanie samochodem.

Kosiarki ZTH

Alternatywą dla riderów i traktorków są samojezdne kosiarki o zerowym promieniu skrętu (ZTH), które ze względu na wydajność polecane są do koszenia bardzo dużych powierzchni. Kosiarki ZHT nie są sterowane za pomocą kierownicy, a dwóch pionowych dźwigni. Ich prowadzenia trzeba się nauczyć podobnie jak jazdy samochodem. System prowadzenia i specjalna konstrukcja układu jezdnego pozwalają na skręt urządzenia w miejscu o 360 stopni. Stąd zresztą pochodzi nazwa tych kosiarek.

Kosiarki samojezdne – jak wybrać?

Już z powyższych opisów można wyciągnąć pierwsze wnioski co do wyboru kosiarki samojezdnej. Jeśli posiadamy duży trawnik, z małą liczbą „przeszkód”, optymalny będzie traktorek. Świetnie sprawdzi się na dużych powierzchniach i pozwoli zaoszczędzić mnóstwo czasu. W ogrodach, gdzie trzeba często skręcać omijając drzewa, rabaty i inne elementy architektury ogrodowej, dużo lepiej poradzą sobie ridery i kosiarki ZTH. Przy zakupie warto pamiętać także o rodzaju powierzchni. W płaskim ogrodzie wybór będzie prostszy, jeśli natomiast trawnik ma dużo nierówności czy wzniesień, najlepiej sprawdzą się kosiarki samojezdne z napędem na cztery koła.

Na co zwrócić uwagę

Aby ocenić wydajność kosiarki samojezdnej możemy zwrócić uwagę na moc silnika oraz szerokość koszenia. Warto też zwrócić uwagę na zużycie paliwa, oraz na to czy skrzynia biegów jest manualna czy automatyczna. Szerokości koszenia warto dopasować do wielkości trawnika. Przy wyborze warto sprawdzić także zakres regulacji fotela i komfort siedzenia. Jest istotny bowiem koszenie dużych trawników nawet za pomocą kosiarki samojezdnej jest czasochłonne. Warto też zwrócić uwagę na dodatkowe sposoby wykorzystania kosiarki. Poza swoją główną funkcją mogą dzięki zastosowaniu dodatkowych opcji służyć do odśnieżania, zamiatania, a czasem również transportu.