Wertykulacja trawnika – co to jest i jakie przynosi korzyści
Wertykulacja to zabieg pielęgnacyjny wykonywany najczęściej wczesną wiosną na trawnikach. Można ją także przeprowadzić po pierwszym koszeniu oraz jesienią na trawniku co najmniej dwuletnim. Wertykulacja trawnika polega na pionowym cięciu darni na głębokość od 5 mm do nawet 7 cm.
Cele wertykulacji trawnika
Cięcie trawnika umożliwia częściowe usunięcie zalegających resztek darni, obumarłych roślin, która może stanowić siedlisko rozwoju grzybów, a dodatkowo uniemożliwia prawidłowe nawilżenie i dotlenienie gleby. Dzięki stworzeniu lepszych warunków dla dopływu powietrza, wody i składników pokarmowych do strefy korzeniowej wertykulacja przyczynia się do poprawienia warunków wzrostu trawy. Głęboka wertykulacja dodatkowo zwiększa elastyczność trawnika i przepuszczalność gleby, a penetracja noży na głębokość ok 7 cm spełnia podobną rolę jak aeracja trawnika.
Jak wykonać wertykulację trawnika
Wertykulację należy wykonywać na lekko wilgotnym i bujnym trawniku – źle wykonana wertykulacja trawnika zamiast przynieść korzyści może doprowadzić do jego uszkodzenia. Wiosną najlepiej wykonać ją po pierwszym koszeniu – czyli na trawniku skoszonym do wysokości ok 3 cm, oczywiście oczyszczonym z gałęzi i kamieni – czyli wszystkiego co mogłoby uszkodzić zarówno kosiarkę jak i wertykulator. Najlepsze efekty przynosi przeprowadzenie wertykulacji wzdłuż oraz wszerz trawnika. Podczas pierwszego przejazdu wertykulatorem nie należy ustawić zbyt głębokiego cięcia. Wystarczy zaledwie 5 mm, aby skutecznie usunąć warstwę zalegającego na powierzchni trawnika filcu. W kolejnych przejazdach głębokość nacięć należy stopniowo zwiększać do założonej głębokości. Kiedy wertykulacja trawnika jest już zakończona, należy zgrabić pozostałości obumarłych części roślin, dosiać trawę w miejscach ubytków oraz rozsypać równomiernie nawóz na całej powierzchni trawnika. Można także posypać trawnik mieszaniną torfu z piaskiem co nada podłożu odpowiednią przewiewność i przepustowość. Będzie także stanowiła ochronę korzeni i świeżo wysianych nasion trawy. Po zabiegu należy pamiętać o regularnym podlewaniu trawnika.
Wertykulacja trawnika na zimę
Sugerowana przez specjalistów wertykulacja trawnika powinna mieć miejsce także w połowie września. W ten sposób można skutecznie oczyścić trawnik z mchu, ale także przygotować trawnik na zimę. Właściwie zadbany trawnik, poddany wertykulacji, połączonej z pozostałymi zabiegami pielęgnacyjnymi takimi jak aeracja, nawożenie oraz koszenie odwdzięczy się nam intensywną zielenią o bujnej i gęstej trawie.
Wertykulatory
Na rynku dostępne są wertykulatory ręczne, elektryczne, akumulatorowe i spalinowe. Wertykulatory ręczne sprawdzają się tylko na małych trawnikach, ponieważ wymagają dużej siły człowieka, aby w ogóle zadziałały. Przy większej powierzchni ból pleców gwarantowany. Wertykulatory elektryczne i akumulatorowe są znacznie wygodniejsze i wydajniejsze, jednak ich zastosowanie ogranicza długość kabla lub pojemność akumulatora – zatem nie sprawdzą się na dużych trawnikach. Ponadto jako narzędzia amatorskie często ich wykonanie pozostawia sporo do życzenia – co przekłada się na stosunkowo krótką żywotność. Wertykulatory spalinowe nie mają konkurencji w przypadku dużych trawników (mogą też występować w postaci przystawki do traktorów). Są najwydajniejsze a ich użycie nie wymaga ciężkiej pracy fizycznej.