Woskowanie auta – na co należy zwrócić uwagę?

woskowanie auta

Bez względu na to, jak bardzo dmuchamy i chuchamy na swój samochód, lakier z czasem traci swój blask – to kwestia nieunikniona. W jaki sposób temu zaradzić? Okazuje się, że rozwiązaniem jest woskowanie auta! Jak krok po prostu przeprowadzić proces woskowania tak, żeby auto wyglądało jak nowe?

Zweryfikuj, w jakim stanie jest lakier

Bardzo ważną kwestią jest określenie, czy lakier jest gotowy do woskowania. Jest to o tyle istotne, że lakier oczyszczony, pozbawiony defektów lepiej będzie współgrał z później nałożonym woskiem. Co więcej, wosk utrzyma się dłużej. Po umyciu i osuszeniu samochodu trzeba określić czy wosk został nałożony precyzyjnie, tzn. czy nie wkradły się nierówności, niedoskonałości.

Przygotuj lakier do woskowania

Usuwamy ewentualne defekty pastą lub mleczkiem do maskowania rys. Nierówności można się pozbyć za pomocą maszynki polerskiej i dedykowanych w tym celu past. Maszynka jest przeznaczona dla osób wprawionych, które wiedzą, jak się nią  posługiwać. W innym wypadku mogą powstać niepotrzebne szkody. Pasta i mleczko to rozwiązanie polecane początkującym. Powstały brud na lakierze bez trudu usuniemy glinką.

Gdzie woskować auto?

Auto woskować najlepiej pod dachem lub innym, zaciemnionym miejscu, nigdy w słońcu. Lakier powinien być chłodny. Trzeba pamiętać, żeby wosku nie nakładać na rozgrzaną powierzchnię. Zanim rozpoczniemy woskowanie, usuwamy warstwy starego wosku i nabłyszczacze.

Co jest potrzebne do woskowania auta?

Aplikator gąbkowy i mikrowłókno to tworzywa, którymi należy woskować auto. Dzięki nim nie powstają rysy. W żadnym wypadku nie można woskować auta, wykorzystując ścierki kuchenne czy inne szmatki.

Jak poprawnie nałożyć wosk?

Wosk nakładamy za pomocą aplikatora gąbkowego lub gołymi rękami. Przy czym trzeba uważać, aby warstwa wosku nie była zbyt gruba. Co prawda, woskowanie rękami wymaga sporej wprawy, a dzięki tej metodzie czynność przebiega niezwykle sprawnie. Decydując się na woskowanie auta tym sposobem, trzeba kupić wosk dobrej jakości, aby nie zaszkodzić skórze dłoni. Ręce oraz palce w czasie woskowania muszą być pozbawione wszelkich ozdób.

Każdą część samochodu powinno się polerować po kilku minutach od nałożenia wosku. Jak najlepiej sprawdzić, czy moment polerowania nadszedł? Wystarczy dotknąć opuszkiem palca karoserii – jak nie będzie śladu, droga wolna, polerujemy. Woskując auto, trzeba wykonywać ruchy koliste do momentu uzyskania idealnego połysku.

Stosując się do powyższych zasad, wszystko powinno pójść jak z płatka. Dobrze zabezpieczony lakier będzie lśnił przez kilka najbliższych miesięcy. Dodatkowo mniej brudu przyczepi się do samochodu.

Woskowanie zakończone

Wosk, aby dobrze się wchłonął, potrzebuje czasu. Mycie samochodu tuż po zakończonym woskowaniu to bardzo zły pomysł. Woskowanie auta da mu drugie życie. Inni, patrząc na Twoje auto, pomyślą, że przed momentem opuściło salon. Warto przeprowadzać niewielkie, domowe spa, żeby pojazd mógł zawsze wyglądać pięknie i wciąż lśnić. Samo woskowanie jest banalnie proste – trzeba przestrzegać najważniejszych zasad i auto prezentuje się jak nowe.

No comments yet! You be the first to comment.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *