Zawracanie na skrzyżowaniu – kiedy można

zawracanie na skrzyżowaniu

Prowadząc samochód trzeba mieć oczy dookoła głowy. Wiele sytuacji na drodze jest nieprzewidywalnych, akcja dzieje się dynamicznie. Zawracanie na skrzyżowaniu to jeden z najniebezpieczniejszych manewrów. Decydując się na tego typu ruch, trzeba być pewnym, że jest dozwolony w danym miejscu. O tym, kiedy wolno zawracać na skrzyżowaniu, informują zakazy, nakazy oraz sygnalizacja świetlna. Na jakich skrzyżowaniach można zawracać  i jakie znaki nas o tym informują?

Kiedy manewr zawracania na skrzyżowaniu jest niedozwolony?

Najważniejsze, o czym trzeba pamiętać w kontekście zawracania na skrzyżowaniu, to miejsca, w których pod żadnym pozorem zawracać… nie wolno. Zawracanie jest zabronione:

  • w tunelu, na moście, wiadukcie lub drodze jednokierunkowej;
  • na autostradzie;
  • na drodze ekspresowej; wyjątek stanowi skrzyżowanie lub miejsce przeznaczone do wykonania tego manewru;
  • w sytuacji, kiedy manewr może doprowadzić do utrudnień oraz zagrożeń w ruchu drogowym.

Dodatkowo należy zwrócić uwagę na znaki, które informują o zakazie zawracania:

  • B-23 to znany wszystkim kierowcom znak drogowy zakazujący zawracanie. Obowiązuje od miejsca ustanowienia do najbliższego skrzyżowania włącznie.
  • Zakaz skrętu w lewo (znak B-21) jest równoznaczny z zakazem zawracania. Odnosi się do najbliższego skrzyżowania lub najbliższej drogi, która pozwala na skręt w lewo.

Kiedy można zawracać na skrzyżowaniu?

Znak B-24, czyli koniec zakazu zawracania. Oznacza, że zakaz przestaje mieć moc obowiązującą. Zgodnie z jego przeznaczeniem, zawracanie na skrzyżowaniu jest dozwolone.

Przejdźmy teraz do niebieskich znaków drogowych, czyli nakazów. Znak F-10 oraz znak F-11 wskazują na to, w jakim kierunku dozwolona jest jazda z danego pasa ruchu. W sytuacji kiedy lewy pas zezwala na skręt to możliwe jest także zawracanie.

Zarówno nakazy w postaci niebieskich tabliczek (strzałka w lewo), jak i znaki poziome informują kiedy wolno zawracać na skrzyżowaniu pod warunkiem, że nie zakazuje tego oznaczenie – zakaz zawracania lub sygnalizator kierunkowy S-3. W takiej sytuacji jesteśmy zobowiązani do poruszania się samochodem zgodnie z kierunkiem strzałek.

Sygnalizator S3 dopuszcza tylko i wyłącznie jazdę w określoną stronę. Wyjątkiem od tej zasady jest strzałka jednocześnie skierowana w lewo i w dół – wtedy zawracać można.

Znaki poziome, czyli strzałki na jezdni, dokładnie precyzują dalszy tor jazdy. Jeżeli lewy pas daje możliwość skrętu, to oznacza, że dozwolone jest również zawracanie z tego pasa ruchu. Znakiem drogowym poziomym informującym o tym kiedy wolno zawrócić na skrzyżowaniu jest znak P-8c oraz (w niektórych przypadkach) znak P-8b.

Zawracanie dla wielu kierowców okazuje się manewrem bardzo problematycznym. Trudność pojawia się w przypadku sygnalizacji świetlnej, bo sprawa nie jest już tak oczywista, jak przy znaku zakazu. Znak drogowy zakaz zawracania lub strzałka kierunkowa do zawracania to sygnał jednoznaczny, zawracanie na skrzyżowaniu jest dozwolone.

No comments yet! You be the first to comment.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *