Usuwanie rys z lakieru – kilka prostych porad

rysy na lakierze

Lakiery samochodowe różnią się między sobą budową oraz składem. Warto dowiedzieć się jakiego typu lakier został zastosowany na naszym samochodzie, dzięki czemu usuwanie rys z lakieru będzie proste i szybkie!

Usuwanie rys z lakieru bez tajemnic!

Trójwarstwowy lakier samochodowy składa się z podkładu, bazy (lakieru kolorowego) oraz lakieru bezbarwnego. Na takim typie lakieru mogą pojawić się trzy typy rys. Lakier dwuwarstwowy składa się tylko z podkładu i lakieru kolorowego. Trzeba dowiedzieć się, czy lakier był wcześniej polerowany, a jeśli tak to ile razy. Taka wiedza jest niezbędna do usuwania rys z lakieru w domowych warunkach. Ponadto, warto wiedzieć jakie rysy znajdują się na naszym lakierze jeszcze przed przystąpieniem do ich usuwania.

Rodzaje rys lakieru samochodowego

  1. Ryski to niewielkie, bardzo płytkie ubytki znajdujące się tylko na powierzchni lakieru bezbarwnego. Są słabo zauważalne dla ludzkiego oka.
  2. Rysy głębokie znajdują się tylko w warstwie lakieru bezbarwnego lub docierają do powierzchni lakieru kolorowego. Rysy są lekko zauważalne, jednak nie widać białego koloru podkładu. Rysa jest po prostu matowa, nie błyszczy się na słońcu. Tego typu ubytki można z powodzeniem usunąć w domu.
  3. Bardzo głęboka rysa to uszkodzenie wszystkich trzech warstw lakieru. Tak duży ubytek sprawia, że światło się załamuje, nie odbija się, a więc jest to uszkodzenie zauważalne, wręcz rzuca się w oczy. Jak przekonać się czy rysa jest bardzo głęboka? Wystarczy rozlać wodę i sprawdzić, czy światło przestało się odbijać. Bardzo głębokich rys nie da się usunąć całkowicie w domowych warunkach.

Przed przystąpieniem do usuwania rys z lakieru trzeba zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt. Najważniejszy jest papier ścierny – potrzebny jest taki o gradacji 5000 lub 6000. Trudno dostać papier tego typu w sklepach stacjonarnych, dlatego warto wcześniej zakupić go przez Internet. Niezbędne są także bardzo czyste szmatki z mikrofibry, szmatka bawełniana, łatwa do usuwania taśma papierowa oraz pasta polerska do polerowania ręcznego, płyn do mycia szyb do odtłuszczenia lakieru.

Usuwanie rys z lakieru krok po kroku:

  1. Na początku koniecznie trzeba odtłuścić zarysowane miejsce. Następnie trzeba to miejsce osuszyć.
  2. Następnie należy przygotować wodę z bardzo niewielką ilością płynu do mycia szyb (lub płynu do mycia naczyń). Takim roztworem polewamy zarysowane miejsce tuż przed polerowaniem.
  3. Polerować należy ruchami kolistymi, bardzo delikatnie, bez pośpiechu i z zachowaniem szczególnej ostrożności. Co kilka lub kilkanaście ruchów trzeba spłukać, osuszyć i sprawdzić czy rysy zniknęły. Ten krok należy powtarzać aż do uzyskania satysfakcjonującego efektu.
  4. Nakładamy pastę polerską i polerujemy szmatką bawełnianą. Polerujemy do momentu, w którym pasta zaczyna znikać, a powierzchnia zaczyna błyszczeć.
  5. Czyścimy miejsce szmatką z mikrofibry.
  6. Woskujemy zarysowane miejsce. Wosk nakładamy na szmatkę bawełnianą i rozcieramy równomiernie kolistymi ruchami.
  7. Czystą szmatką z mikrofibry oczyszczamy resztki wosku.

I gotowe!

No comments yet! You be the first to comment.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *