Światła postojowe – czym się różnią od świateł pozycyjnych?

światła postojowe

Prawidłowe rozmieszczenie, jak i używanie świateł w pojeździe to temat, który najlepiej jest nam znany tuż przed podejściem do egzaminu na prawo jazdy. Nie jest to żadna niespodzianka, ponieważ z każdym ich użyciem nabieramy wprawy i robimy to intuicyjnie. Z czasem zaczynamy o nich zupełnie zapominać – niektórych świateł w ogóle nie włączamy, ponieważ czasem uruchamiają się automatycznie. Powodem może być brak przekonania, do czego służą. Niewłaściwe jest to, że nie jesteśmy wystarczająco obeznani w tym, co zapewnia nam podstawowe bezpieczeństwo na drodze. Pojęcia światła postojowe oraz światła pozycyjne bardzo często używa się naprzemiennie, jednak o ile czasem są one od siebie zależne, to na pewno nie są tym samym. Jak poznać ich prawidłową funkcję i czym się różnią?

Co powinniśmy wiedzieć o światłach samochodowych?

Powinniśmy wiedzieć, do czego służy nam każde światło samochodowe! Światła mijania to te, które są włączane przez całą dobę. W nowszych modelach pojazdów można je zastąpić światłami do jazdy dziennej. Kolejny rodzaj to światła drogowe, które służą do oświetlania drogi w nocy. Ten rodzaj oświetlenia może oślepiać, więc należy wykorzystywać je z rozwagą. W zależności od tego, jak niekorzystne są warunki drogowe (np. w przypadku mgły), powinniśmy włączać światła mijania i przeciwmgłowe przednie. Gdy widoczność na jezdni jest ograniczona do 50 metrów, należy włączyć światła przeciwmgłowe, znajdujące się z tyłu pojazdu.

 

Kolejnym ważnym sposobem oświetlenia na drodze są światła pozycyjne. To dwie białe lampy w przedniej części pojazdu, a także dwie czerwone w tylnej. Wykorzystywane są podczas postoju lub zatrzymania pojazdu (nie wliczając w to sytuacji, które wymuszają warunki ruchu lub przepisy ruchu drogowego), podczas warunków ograniczających jego widoczność dla innych pojazdów. Ostatnim typem są właśnie światła postojowe, które nie należą do obowiązkowego wyposażenia samochodu, a ich zadanie jest podobne do poprzednich. Co sprawia, że powinno się je wyróżniać?

Światła postojowe a światła pozycyjne – różnice

W świetle polskiego prawa wyróżniamy oba rodzaje. Zdecydowanie nie powinny być utożsamiane z tym samym, jednak działanie ich jest podobne. Oto ich szczegółowy opis:

 

  • Światła postojowe – przeznaczone są dla aut o długości mniejszej niż 6 metrów i nie szerszych niż 2 metry. Światła z przodu muszą być białe, a z tyłu czerwone, a jeżeli są połączone z kierunkowskazami, to wymagana jest barwa żółta. Występują parami: po dwa z przodu i z tyłu. Można też włączyć je na jednym z boków pojazdu. Prawidłowo funkcjonujące światła postojowe powinny dać się włączyć bez konieczności uruchamiania jakichkolwiek innych. Ponadto działają bez konieczności uruchamiania silnika. Światła postojowe mogą zostać zastąpione przez włączenie świateł pozycyjnych.

 

  • Światła pozycyjne – W tym wypadku należy włączyć oświetlenie przednie i tylne. Światła postojowe mogą zatem funkcjonować na bazie pozycyjnych, o ile można włączyć je po jednej ze stron auta. W wielu modelach samochodów można włączyć światła pozycyjne przy wyłączonym silniku. W niektórych pojazdach, można je włączyć po przekręceniu kluczyka w stacyjce na odpowiednie miejsce. Oświetlenie pozycyjne jest też często wykorzystywane podczas holowania pojazdu. Należy je rozumieć jako pozycję dodatkową, przy której niewymagane są oznakowania homologacyjne.
No comments yet! You be the first to comment.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *